Malta gazisi

admin tarafından tarihinde yayınlandı

Malta Nerede?

Malta İtalya’nın alt tarafına doğru baktığınızda üç takım adadan oluşan çok büyük bir ada ülkesidir. Valetta içlerindeki en büyük adadır. Malta Akdeniz’de italya’nın güneyindedir. Malta Adası’nın Büyülüğü 246 kilometrekarelik (diger iki adayla birlikte Malta’nın büyüklüğü 316 km2’yi aşıyor) bir yüzölçümüne sahiptir. Valetta merkez olarak anılmaktadır. Buradaki nüfus gelen öğrenciler ve turistler hariç 409,259 ‘dur. Turist ve ögrenciler ile 1 milyonu aşan bir toplam nüfusa sahiptir. Genel olarak cografyası inişli çıkışlı küçük tepelerden oluşmaktadır. Malta tamamı şehirleşmiş bir ada ülkesidir, kuş uçuşu 40 km lik bir gök mesafesidir. İlk büyük adası Malta, diger küçük adalar Gozo, Comino adalarıdır. Gozo Valettayı içine alan Malta Adası’nın yarısından küçüktür. Comino 4 km büyüklügünde genellikle aktiviteler ve turistik etkinlikler adası olarak bilinen en küçük adadır.

Malta 1964 yılına kadar İngiliz sömürgesinde kalmıştır. Bağımsızlıgını ilan ettikten sonra cumhuriyet olmus ve 2004 yılında avrupa birliğine katılmıştır. Birçok rengi bir arada görebileceğiniz Malta adasında tüm kültürlerden insanlar ingiliz genel yaşam tarzına uyum saglamış sekilde yaşamaktadır. Bu nedenle İngilizce dil egitimlerinde muhteşem bir pratik kaynağıdır. Malta-Gozo-Comino adalarından olusan bu üçlü ada ülkesinde Malta kültürel, iş ve Malta dil okullarının merkezi durumundadır. Gozo ikinci büyük adasıdır ve burada balıkcılık, turizm, el sanatları ve tarım öne çıkmaktadır. Comino üçlünün en küçüğüdür. Oteller ve geniş bir insansız yüzölçümünden oluşur.

Malta’nın Resmi Dili İngilizce ve Maltacadır. Italyanca konusanlara da oldukca fazla rastlanan adada Maltaca ingilizceden daha az kullanılmaktadır. Genellikle Malta adasının dış kesimlerine dogru seyahat ettiginizde yerel dili duyarsınız. merkezlerde çoklukla ingilizce hakimdir. Zaman zaman kendi arasında maltaca konusan yerelleri duyabilirsiniz ancak bu ingilizce dil gelişiminizi etkilemez. Ada çok fazla yabancı turist ve ögrenci ile doludur. Ana nüfusun birçogu da dış ülkelerden göçmüş bireyler oldugundan karma bir ingilizce hakim ve geçerlidir.

Malta Ekonomisi

Malta Ekonomisi doğal taş kaynakları ile tabiki en fazla turizm ve yurdışı dil okulu ögrencilerinden gelen gelirler ile dönmektedir. Fakir bir ülke değiller. Malta Schengen ülkelerine dahil olduklarından sürekli olarak desteklenmekte ve iyileştirmelere maruz kalmaktadırlar. Bu nedenle Malta halkı refah içinde bir yaşama sahiptirler.
Malta Elektrik Prizleri üç uçludur. Yanınızda çevirici getirebilir ya da orada satın alabilirsiniz.

Kategoriler: Yaşadıklarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir